В периода 18–22 май 2026 г. в гр. Велинград Асоциация на парковете в България организира първия петдневен семинар за граждани и представители на местната и централната администрация, посветен на актуалните проблеми в управлението на околната среда. Събитието се проведе по проект CETF / LHP1-2025 „Заедно за природата – граждани за зелено бъдеще“.

В рамките на семинара участие взеха 16 лектори, които представиха теми, свързани с екологичното право, процедурите по ЕО и ОВОС, възможностите за участие на обществеността, достъпа до обществена информация, предизвикателствата пред регулаторните механизми при адресирането на климатичните проблеми, визуалните архиви и тяхното цифрово съхранение, мониторинга на инвестиционни проекти, шумовото и светлинното замърсяване, устройственото планиране, обявяването на нови защитени територии и престъпленията срещу дивата природа.

По време на семинара бяха представени следните теми:
- „Основни моменти в процедурите по ЕО и ОВОС. Възможности за участие на обществеността.“ Лектор: адв. д-р Регина Стоилова
- „Достъп до обществена информация и информация за околната среда – практически съвети.“ Лектор: адв. Стефан Ангелов, Програма достъп до информация
- „Работа с местни активни групи и консолидиране на общността.“ Лектор: д-р Вера Стаевска
- „Светлинно и шумово замърсяване.“ Лектор: доц. Илия Гьонов, Софийски университет, БФ
- „Екология, икономика и математика. Защо регулаторите не могат да адресират климатичните проблеми адекватно?„ Лектор: д-р Тодор Тодоров, ZubarLabs, ENX
- „Визуални архиви и тяхното цифрово съхранение.“ Лектор:Виктор Герасимов, FilmScan.Pro
- „Екологично право и екологични политики. Наука и екологични политики.“ Лектор: Адвокат Александър Коджабашев
- „Мониторинг на инвестиционни проекти и действия при установяване на заплахи – случаи от практиката: инвестиции във фотоволтаици. „ Лектор: Ирина Матеева, Отговорник европейски политики БДЗП
- „Туристическите маршрути – правна рамка, стандарт за обозначаване, добри практики и проблеми в България.“ Лектор:Васил Тодев
- „Подходящата оценка за съвместимост с целите на Натура 2000 мрежата в решенията на Съда на ЕС.“ Лектор:Тома Белев АПБ
- „Проблеми при опазване на защитени дребни бозайници в България.“ Лектор: доц. д-р Йордан Кошев, ИБЕИ-БАН
- „GBIF: глобалната инфраструктура за споделени данни за биоразнообразието.“ Лектор: гл.ас д-р Сълза Палпурина, отдел Ботаника, НПМ-БАН
- „Трудни каузи за набиране на средства ли са зелените?“ Лектор: Елица Барокова изп. директор на Фондация Bcause
- „Устройствено планиране, зелена система и промяна на предназначението на земеделски и горски територии: отражение на устройствените решения върху природата и местните общности“ – част 1 и част 2. Лектор: арх. Елисавета Георгиева
- „Престъпления против околната среда“. Лектор: инспектор Камен Николов – сектор „Екология“ – ГД Национална полиция
- „От идея до защита: пътят към новите защитени територии и уроците по пътя“. Лектор: Нели Дончева
Семинарът събра експерти от държавната и местната администрация, представители на граждански организации и активни граждани от цялата страна, обединени от общата цел за по-ефективно опазване на природата и устойчиво управление на околната среда.













